BIC News
Plzeňské podnikatelské vouchery pomohly firmě získat podklady pro CE značení

Na začátku byl hackathon, který přinesl nápad, jenž přerostl v reálný obchodní produkt. Nyní chytré jednotky PlantControl prošly měřením elektromagnetické kompatibility, na jehož základě získaly prohlášení o shodě CE. Díky tomu může firma oslovit i zahraniční partnery.
Chytrá IoT jednotka PlantControl a s ní související platforma zabudovaná do stávajících zavlažovacích systémů našla uplatnění v západočeské metropoli i v hlavním městě. Umožňuje totiž na dálku řídit a upravovat nastavení zavlažování. Ohled bere i na počasí.
Společnost PlantControl byla jedním z prvních účastníků inkubačního programu pro začínající firmy z Plzeňského kraje. S jejími zakladateli konzultanti probírali například výběr zákaznické skupiny s největším potenciálem. Podnikatelé v průběhu inkubačního programu zkoumali do větší hloubky potřeby různých typů zákazníků.
V rámci konzultací firma obdržela informace i o vhodných dotačních nástrojích, kterými lze financovat vývoj chytré jednotky. Na základě jejich doporučení se firma rozhodla podat žádost o dotaci z programu podpory spolupráce podniků a výzkumných organizací v Plzeňské aglomeraci, Plzeňské podnikatelské vouchery. Výstupem služeb, které poskytla katedra materiálů a technologií Fakulty elektrotechnické ZČU v Plzni, bylo měření elektromagnetické kompatibility jednotky PlantControl. To posloužilo jako podklad pro vydání prohlášení o shodě CE. Spolupráce s výzkumnou organizací přinesla firmě i nápady na nové inovace. „Diskutovali jsme další možnosti měření v simulovaném prostředí extrémních podmínek, ve kterých jednotky PlantControl mohly fungovat. Cílem těchto měření by bylo ověření funkčnosti a životnosti našich zařízení,“ doplňuje Pavel König.

CE značení otevírá cestu nejen na domácí, ale i na evropský trh. „Očekáváme zvýšení tržeb od zahraničních zákazníků – primárně z Německa, Itálie i Francie,“ uvádí jednatel firmy, Ing. Pavel König. Kontakty na nové potenciální zahraniční partnery firma získává i pomocí služeb sítě Enterprise Europe Network. Dle individuálních požadavků a s přihlédnutím ke kapacitám plzeňské společnosti se tyto služby v posledním roce zaměřovaly na španělský, italský a francouzský trh. Několikrát ročně získává firma informace o vhodných mezinárodních kooperačních akcích, při kterých je možné si předem naplánovat schůzky s vybranými účastníky.
„BIC Plzeň je pro nás naše prodloužená ruka a poskytuje nám služby, které jsou důležité, a je těžké si na ně hledat čas při vývoji produktu a řešení zákaznických projektů,“ hodnotí spolupráci Pavel König.
Podzimní inkubační program 2024: Cesta k růstu, expanzi i novému směru
Podzimní kolo inkubačního programu 2024 opět potvrdilo, že cílená podpora v počátcích podnikání může mít zásadní dopad. Zapojené startupy nejen splnily své cíle v rámci inkubačních plánů, ale často zaznamenaly i výrazný posun – a to jak ve strategickém uvažování, tak v reálné expanzi produktů a služeb.
Celý článekEU-LAC Digital Accelerator: Podpora a partnerství pro expanzi na mezinárodní trhy
Hledáte příležitost, jak rozšířit své podnikání na nové mezinárodní trhy a spolupracovat s velkými korporacemi, které hledají inovativní řešení? EU-LAC Digital Accelerator podporuje meziregionální partnerství mezi Evropou, Latinskou Amerikou a Karibikem při vývoji digitálních procesů, produktů a služeb. Jako inovativní startup nebo malý a střední podnik můžete získat nejen cenné kontakty, ale i akcelerační služby a nově i finanční granty, které vám pomohou růst a expandovat. Program je zaměřen primárně na chytrou výrobu, čisté technologie a zdravotnické technologie, ale otevřen je i pro další sektory.
Celý článek