BIC News
Plzeňská firma roku 2024 Amitia: Spolupráce s BIC má na našem úspěchu nemalý podíl
Když se nějakému plzeňskému startupu daří, máme v BIC vždycky radost. A ta radost je o to větší, pokud víme, že k tomu přispěly i naše služby. O jeden takový příběh se s vámi chceme podělit.
Milan Legát zahájil svou profesní dráhu na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Už během doktorského studia na Katedře kybernetiky, při němž se zaměřil na počítačovou syntézu řeči, začal pracovat v R&D oddělení malé švýcarské firmy, zabývající se právě řečovými technologiemi. Když se firma stala součástí nadnárodní korporace, vypracoval se z řadového výzkumníka na významné manažerské pozice, a tak, kromě Curychu, poznal pracovní prostředí i v několika dalších zemích světa. V roce 2019 se rozhodl vrátit se do Plzně a založit zde vlastní společnost Amitia, která bude pro různé obory lidské činnosti vytvářet unikátní softwarová řešení, založená na umělé inteligenci. Jsme rádi, že společnost úspěšně zvládla první roky podnikání, které bývají nejnáročnější, a dále se rozvíjí.
Poradenství k dotacím – vouchery na spolupráci s univerzitou
Na BIC Plzeň se doktor Legát poprvé obrátil hned na podzim roku 2019, když hledal prostředky na nákup vývojových služeb od Katedry kybernetiky (KKY). Zajímal se o program Plzeňské podnikatelské vouchery, jehož realizaci pro město Plzeň zajišťujeme. Při úvodní konzultaci jsme mu ale doporučili jiný program, který jeho potřebám odpovídal ještě lépe: Inovační vouchery, OP PIK. Provedli jsme ho celým procesem, od formulace podnikatelského záměru a podání žádosti o dotaci až po vyřízení jejího proplacení a následné zpracování monitorovacích zpráv. Díky tomu dnes firma disponuje softwarovým nástrojem, umožňujícím efektivně provádět anotace dat pro účely strojového učení, využitelné při aplikaci počítačového vidění, práci s audio signály či zpracování přirozeného jazyka.
Došlo ale i na zmíněné Plzeňské podnikatelské vouchery. Dotaci z tohoto programu firma v roce 2021 využila na odborné služby oddělení umělé inteligence KKY, potřebné k vytvoření speciálního softwaru pro monitoring pohybu osob, zvířat či dopravních prostředků v zakázaných zónách.
Spolupráce s odborníky Západočeské univerzity v Plzni se osvědčila, Fakulta aplikovaných věd se stala významným dlouhodobým odborným partnerem firmy. V rámci aktivit svého výzkumného centra NTIS vyvinula v roce 2022 pro společnost Amitia softwarové moduly, určené k tvorbě aplikací pro vytěžování dat z obchodních dokumentů. Aplikace pomocí umělé inteligence, konkrétně metody strojového učení pro rozpoznávání obrazu, sama rozezná, jestli se jedná o fakturu, objednávku či jiný typ dokumentu, a vytěží požadovaná data, například název a IČ dodavatele či DUZP z faktury, popř. údaje o smluvních stranách či datu účinnosti ze smlouvy. Firma pro tuto zakázku opět využila podporu v programu Inovační vouchery OP PIK a dotační poradenství BIC Plzeň.
Společné oslovení prvních zákazníků a partnerů
Protože jsme se přesvědčili o odborných kvalitách firmy Amitia, mohli jsme ji představit také našim partnerům, podnikům v regionu, se kterými dlouhodobě spolupracujeme (ATMOS Chrást, Nakladatelství FRAUS…), a zapojit ji do přípravy jejich výzkumně-vývojových či inovačních projektů.
Pro Nakladatelství FRAUS díky tomu mohla Amitia vyvinout modul adaptivního procvičování k webu Škola s nadhledem, a to v rámci VaV projektu podpořeného v programu Aplikace, OP PIK. S využitím reportovacího nástroje s umělou inteligencí je možné školákům nabídnout online cvičení podle jejich individuálního pokroku, učitele či rodiče upozornit na potřeby jednotlivých žáků pro zvládnutí určité látky, anonymizované výstupy pak lze poskytnout i zřizovatelům škol či akademickým pracovníkům. Aktuálně se připravuje vývoj chatbota Viki, využívajícího velké jazykové modely, který bude dětem s procvičováním pomáhat.
Pro společnost ATMOS Chrást, se kterou jsme v roce 2020 připravovali do programu Trend (TA ČR) projekt vývoje dvoustupňového průmyslového kompresoru, mohla Amitia díky našemu doporučení vytvořit pomocí strojového učení a neuronových sítí datový model, který následně integrovala do digitálního dvojčete nové kompresorové stanice. Výsledky její práce byly s velmi pozitivními ohlasy prezentovány také na mezinárodní konferenci, kterou pořádá CITY University of London, Centre for Compressor Technology, špičkové evropské výzkumně-vývojového pracoviště zaměřené na šroubové kompresory.
Vytvořením digitálního dvojčete kompresoru pro ATMOS Chrást získala Amitia důležitou referenci. Využila ji také při úvodním jednání s odborníky společnosti Doosan Škoda Power a vzbudila tak jejich zájem; dnes pro ně podobným způsobem simuluje proudění pro návrh profilů turbínových lopatek. Spolupráce je úspěšná, připravují se další společné projekty.
Konzultace podnikatelských záměrů, dotace na poradenské a vývojové služby
Se záměrem vytvořit mobilní aplikaci pro onkologické pacienty Healthiary se Amitia v roce 2021 zúčastnila inkubačního programu, který BIC Plzeň připravil a pilotoval pro projekt Smart Akcelerátor. Využila jak konzultace k podnikatelskému plánu, hrazené městem Plzní, tak dotaci Plzeňského kraje na nákup služeb, zejména na tvorbu speciálního softwaru.
Pokročilé plánování výroby, které oproti tradičním metodám využívá algoritmy hlubokého učení a je využitelné i pro nesériovou a smíšenou výrobu, umožňuje nástroj PLAiN, jehož vývoj byl v roce 2022 podpořen v programu Technologická inkubace agentury CzechInvest. Ještě před tím byla proveditelnost tohoto záměru ověřována ve spolupráci se zahraničními odborníky v projektu BOWI, realizovaném díky kaskádovému financování z prostředků Horizon 2020. I při získávání této podpory využila firma Amitia naše konzultační služby.
V návaznosti na úspěšné zvládnutí uvedeného vývojového záměru jsme v rámci aktivit sítě Enterprise Europe Network informovali firmu o možnosti stát se sama expertem projektu StairwAI, který radí malým a středním podnikům při zavádění umělé inteligence. Amitia tak pomohla do StairwAI připravit projekt firmě Nakladatelství FRAUS s.r.o.; pro projekt Change2Twin pak konzultovala zavedení digitálního dvojčete výroby s další plzeňskou společností Stäger Inovac Packaging s.r.o.
Zakázka od města Plzně v oblasti monitorování dopravy
Spolupráce s plzeňským inovačním centrem BIC může startupům přinést také zakázky od města Plzně. Pro společnost Amitia to byla specifická zakázka na uplatnění počítačového vidění při monitorování dopravy v Plzni. Ta pak vedla k přípravě dalších projektů v oblasti dopravy, na které společnost získala finanční podporu v programu Partnerství znalostního transferu (OP TAK) a Doprava 2030 (TA ČR). Na jejich realizaci úzce spolupracuje s dalšími místními startupy (RoadTwin, InnoConect), s univerzitou a také se Správou informačních technologií města Plzně, která zajišťuje praktickou aplikaci výsledků. Díky uvedeným projektům se daří vytvářet nová pracovní místa pro vysoce kvalifikované odborníky.
Komerční zakázky získané díky referencím
S potěšením sledujeme, že se společnosti Amitia (též díky získaným referencím) daří rozvíjet další aktivity již bez podpory z veřejných zdrojů. Pro zákazníka Faurecia Plzeň s.r.o., výrobce autosedaček, provádí předimplementační analýzu pro plánování výrobního mixu a využití počítačového vidění k automatizaci kontroly opěrek hlavy. Pro Správu a údržbu silnic Plzeňského kraje, p. o. vyvíjí systém, schopný pomocí modelů strojového učení, na základě historických záznamů o údržbě vozovek a údajů z meteorologických stanic, efektivně řídit výjezdy vozidel a optimalizovat zimní údržbu silnic. Do budoucna chystá zpřesňování modelu integrací dat z předpovědi počasí. Pokročilé plánování výroby pomocí nástroje PLAiN zavádí také ve firmách SIGNUM/Elektrovod Slovakia a ASPERA technology. Se společností Sumisho Global Logistics Europe GmbH dlouhodobě spolupracuje na nových řešeních v oblasti aplikace počítačového vidění na automatické čtení štítků při třídění zásilek.
Zázemí v BIC Coworku
V neposlední řadě jsme hladkému rozvoji firmy napomohli i poskytnutím vhodných prostor v našem coworku v centru Plzně. Nejprve to byla jednotlivá místa pro pracovníky, kterým nevyhovovala práce z domova či z kavárny, nyní už zde Amitia využívá celou samostatnou kancelář.
Ocenění firmy
Není divu, že tato firma, schopná využít vysokou odbornost svých zakladatelů i zaměstnanců v oblasti umělé inteligence k tvorbě užitečných praktických řešení, získala řadu významných ocenění. V soutěži Vizionář roku 2022 to bylo čestné uznání za technologický, ekonomický a sociální přínos pro oblast průmyslové výroby za plánovací nástroj PLAiN. Obsadila také 1. místo na startupové soutěži v rámci 5. česko-bavorského inovačního dne. A k naší velké radosti se stala v Plzeňském kraji vítězem soutěže Volkswagen Firma roku 2024.
Představujeme 7 nových účastníků inkubačního programu
V průběhu letních prázdnin jsme otevřeli již šesté kolo plzeňského inkubačního programu. Náš inkubační tým konzultoval záměry celkem tří desítek plzeňských startupů. Do podzimního kola inkubace se nakonec přihlásilo 12 z nich.
Celý článekZažádejte o podporu z programu PPV 2024
V pondělí 2. září 2024 byl zahájen příjem žádostí o dotaci z programu Plzeňské podnikatelské vouchery 2024. Žádosti přijímáme elektronicky do 2. října 2024.
Celý článek