BIC Plzeň

BIC Use

Nová generace obličejových masek z polymerních látek

Lidé, kteří jsou po zranění v obličeji, nejčastěji sportovci, potřebují ochránit před dalším zraněním. Obličejová maska pak představuje možnost, jak se vrátit do hry.

Společnost Protetika Plzeň se již od první světové války stará o lidi s tělesným postižením. Ve spolupráci s výzkumnou organizací COMTES FHT a.s. se rozhodla inovovat svůj produkt a vytvořit novou generaci obličejové masky. Inovace spočívá zejména v její optimalizaci z hlediska pevnosti, tuhosti a způsobu výroby.

„Tradičním způsobem se maska vytváří ze sádry a poté se vyrábí z karbonu. Rozhodli jsme se tento proces inovovat, a to pomocí 3D skenování obličeje, následného zpracování dat a finálního 3D tisku. Protože jsme neměli potřebné vybavení, obrátili jsme se na společnost COMTES FHT, která má v této oblasti bohaté zkušenosti,“ vysvětluje Tomáš Sýkora, jednatel společnosti Protetika Plzeň s.r.o..

Výzkumná organizace pomohla nejen s optimalizací procesu výroby, doporučila také vhodné filamenty, ze kterých se následně ochranné obličejové masky tiskly. Masku rovněž ověřila mechanickými testy. „Provedli jsme potřebné analýzy a testování, aby výrobce věděl, jaké vlastnosti maska má – to doposud nebylo obvyklé. Realizovali jsme i zátěžovou zkoušku – kopačka versus ochranná obličejová maska,“ říká prof. Ing. Jan Džugan, Ph.D., ředitel pro výzkum a vývoj.

„Do budoucna počítáme s tím, že ochranné obličejové masky budeme tisknout na 3D tiskárně. Digitalizace obličejů a tvorba masek pomocí 3D tisku totiž významně snižuje procento ruční práce a tím i náklady na výrobu přípravku a vlastních masek,“ dodává Tomáš Sýkora.

Velmi pozitivně společnost hodnotí spolupráci s výzkumnou organizací. Přinesla totiž nejen reálné výsledky z projektu, ale i nápady na možné další inovace. „Spolupráce s COMTES FHT a.s. nám pomohla posunout se v modelaci pomocí počítačové simulace a technologickém postupu tištění ochranných obličejových masek. Aktuálně jednáme o spolupráci na dalším projektu týkajícím se možností tvorby digitálních dvojčat dětských ortéz dolních končetin,“ uzavírá Tomáš Sýkora.

Projekt „Optimalizace bezpečnostních obličejových masek z polymerních látek“ podpořilo Statutární město Plzeň v rámci programu Plzeňské podnikatelské vouchery.

Poradenství z oblasti vysílání pracovníků pomohlo jihočeské výrobní firmě

Mezinárodní síť na podporu podnikání Enterprise Europe Network (EEN) pomáhá firmám v různých oblastech podnikání. Někteří experti v síti se věnují problematice přeshraničního poskytování služeb a vysílání pracovníků. Poradenství je komplexní a vždy vychází z požadavků klienta.

Celý článek

Posouváme naše možnosti a nabízíme lepší služby klientům, říká o podnikatelských voucherech zástupce Protetiky Plzeň

3D modelování a digitální dvojčata inovují tradiční způsob výroby dětských ortéz. S metodikou postupu pomohl díky plzeňským podnikatelským voucherům COMTES FHT.

Celý článek