BIC Plzeň

BIC Use

Díky chytrým úlům mohou včelaři sledovat své včely na dálku. Pomohl grant TAČR

Plzeňská IT společnost Softech získala díky spolupráci s BIC téměř jeden milion korun od Technologické agentury ČR na unikátní projekt ProBee.

S pomocí BIC jsme dosáhli na grant, bez kterého by nápad zůstal jen na papíře. Naštěstí se to povedlo a my jsme vyvinuli technologii, která umožňuje včelařům na dálku sledovat svoje úly a včas reagovat, když je něco v nepořádku. Čidla hlídají zvukové projevy, teplotu, hmotnost, otřesy úlu, GPS, počasí nebo vyrojení a přináší dokonce i videostream ze dna úlu. Poznají, jestli včely nemají hlad, nejsou napadené škůdci, příliš stísněné nebo jestli úly někdo neodcizil,“ konstatuje ředitel Softechu a autor projektu Pavel Mach.

S pomocí BIC jsme dosáhli na grant, bez kterého by nápad zůstal jen na papíře.

Svůj nápad konzultoval s Martinem Holubcem, který se již od roku 2004 v BIC zaměřuje na poradenství v oblasti financování výzkumu, vývoje a inovací. S jeho pomocí podala firma přihlášku do programu Evropské komise SME Instrument spadajícího pod rámcový program pro výzkum a inovace Horizont. 

Společně zpracovali žádost o dotaci na vypracování studie proveditelnosti a ověření tržního uplatnění, aby se zjistilo, zda existuje o takový produkt zájem. Komise hodnotila nápad jako velmi kvalitní a udělila mu tzv. Seal of Excellence (pečeť kvality), na základě které mohl Softech zažádat o podporu u českého národního programu Gama.

Tu se podařilo získat a Systém ProBee díky tomu našel uplatnění nejen v Plzni a dalších českých městech, ale vzbudil také mezinárodní pozornost – podařilo se ho prodat do Řecka a na Maltu, zájem mají další středomořské země.

„K tomu, aby inovační projekt získal podporu z mezinárodních zdrojů, je zapotřebí znalost evropských priorit, politik a cílů v oblasti podpory VaVaI i komunitárních programů, ze kterých se dají čerpat finance. Nejen s tím velmi rádi žadatelům poradíme. S každým, kdo k nám přijde, společně posoudíme šance na získání financování, probereme životaschopnost projektu a pomůžeme se zpracováním žádosti a související dokumentace,“ motivuje zájemce Martin Holubec.

Poradenství pomohlo plzeňské firmě získat financování na vývoj produktů

Plzeňská firma Amitia s.r.o.  je inovativní společnost, která se specializuje na řešení založená na umělé inteligenci pro různé oblasti od průmyslové výroby po zdravotnictví a vzdělávání. Firma v loňském roce hledala možnosti, jak financovat své aktivity a obrátila se na nás jako regionální pracoviště sítě Enterprise Europe Network (EEN) na základě předchozí spolupráce.

Celý článek

Poradenství z oblasti vysílání pracovníků pomohlo jihočeské výrobní firmě

Mezinárodní síť na podporu podnikání Enterprise Europe Network (EEN) pomáhá firmám v různých oblastech podnikání. Někteří experti v síti se věnují problematice přeshraničního poskytování služeb a vysílání pracovníků. Poradenství je komplexní a vždy vychází z požadavků klienta.

Celý článek