BIC News
Problematika ESG zajímá stále větší okruh firem
Na vzdělávací akci se téměř 70 účastníků seznámilo s principy začlenění ESG do firemní strategie s cílem získat náskok v oblasti udržitelnosti. Řeč byla o nefinančním reportingu, aktuálních právních trendech i cirkulární ekonomice.
Druhý říjnový týden jsme ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni uspořádali vzdělávací dopoledne zaměřené na problematiku ESG. Téměř 70 účastníků se ponořilo do aktuálních informací o právních úpravách, nefinančním reportingu a cirkulární ekonomice v kontextu ESG. Cílem bylo inspirovat firmy k začlenění ESG do své strategie, poskytnout relevantní informace v této oblasti, iniciovat networking a sdílet zkušenosti. Na akci vystoupili odborníci: Jakub Málek z Peyton Legal, Laura Mitroliosová z CIRA Advisory, Magdaléna Prunerová z MgC Group, Karel Kotoun z Green0meter a Martin Štěpánek ze Škoda Group.
ESG a nefinanční reporting se stávají klíčovým aspektem pro firmy všech velikostí. Nejenže pomáhají zvyšovat transparentnost a důvěryhodnost vůči stakeholderům, ale jsou také významným faktorem pro udržení konkurenceschopnosti na trhu. Podniky, které začnou včas implementovat ESG principy a reporting, získávají náskok v oblasti regulace i investorů zaměřených na udržitelné investice.
Pro reporting jsou důležité tři základní pilíře ESG:
- Environmental (E) – životní prostředí (uhlíková stopa, emise, spotřeba energie, fosilní paliva, spotřeba/recyklace vody, nakládání s odpady, recyklace/opětovné využití, biodiverzita atd.)
- Social (S) – sociální oblast (pracovní podmínky, pracovníci/zaměstnanci a jejich práva, BOZP, vzdělávání, vliv na komunitu, diverzita/inkluze/diskriminace, lidská práva, mzdové rozdíly, transparentní odměňování atd.)
- Governance (G) – řízení společnosti/obchodní chování (etika a firemní kultura, normy/kodexy, transparentnost a zodpovědnost, interní kontroly, whistleblowing, školení, dodavatelsko-odběratelské vztahy, korupce/úplatkářství, lobbing/politická angažovanost, platební praktiky atd.)
Dle aktuálního výhledu se povinnost zveřejnění ESG nefinančního reportingu bude vztahovat na kótované malé a střední firmy (MSP) od roku 2027, první report tak bude za rok 2026, pokud nedojde k odkladu. Avšak mnoho velkých firem už nyní požaduje nefinanční reporting po svých dodavatelích, nebo dokonce v rámci výběrových řízení. Dá se očekávat, že tento trend bude postupně sílit. Ani investoři a banky již neposuzují firmy jen podle jejich finančního výkonu, ale požadují pro svá rozhodnutí i nefinanční data. Udržitelný přístup a jeho transparentnost zvyšuje prestiž a buduje značku, což přispívá k lepšímu vnímání firmy veřejností, zvyšuje angažovanost zaměstnanců a managementu. Kromě toho systematická práce s daty v rámci ESG umožňuje optimalizovat firemní procesy a zefektivnit řízení podniku. ESG je tak pro MSP klíčové nejen pro zajištění dlouhodobé udržitelnosti, ale i konkurenceschopnosti.
V současnosti nefinanční reporting dopadá již několik let na velké banky, pojišťovny a kótované společnosti s více než 500 zaměstnanci. Od příštího roku se tato skupina výrazně rozšíří, protože velké společnosti splňující alespoň dvě z následujících kvalifikačních kritérií začnou sbírat data pro následný reporting v roce 2026.
Kvalifikační kritéria pro nefinanční reporting v roce 2026 (data za rok 2025):
- více než 250 zaměstnanců,
- roční obrat 50 mil. EUR a více,
- bilanční suma minimálně 25 mil. EUR.
Velké společnosti svojí primární reportovací povinností následně výrazně ovlivní mnoho dalších firem, od kterých budou potřebovat data (data získaná od svých dodavatelů a partnerů).
Aktuální informace k obsahu a struktuře zveřejňovaných informací o udržitelnosti v rámci reportingu lze sledovat na evropské stránce EFRAG.
Momentálně společnosti přistupují k ESG datům roztříštěným způsobem, a proto se očekává, že budou připraveny sektorově specifické šablony, které by mohly malé a střední podniky prakticky využívat pro reporting.
V případě zájmu o vzdělávání v oblasti managementu udržitelnosti a tvorby nových business konceptů s udržitelným přesahem lze využít bezplatný online kurz, který připravila Fakulta ekonomická Západočeské univerzity v Plzni.
Vzhledem k velkému počtu účastníků z řad firem je zřejmé, že problematika ESG a udržitelnosti plzeňské společnosti zajímá. Ze zpětného anonymního hodnocení jednoznačně vyplynulo, že akce splnila jejich očekávání a vybraní přednášející nabídli velmi přínosné informace včetně praktických rad pro široké spektrum posluchačů.
Akce ESG dopoledne byla realizována za podpory mezinárodního projektu Enterprise Europe Network.
Kreativní vouchery se vrátí na začátku roku 2025
Dotace na nákup služeb od profesionálů z kreativních oborů bude malým a středním podnikům opět poskytovat Ministerstvo kultury, které v prosinci vyhlašuje již 3. výzvu k podávání žádostí o podporu v programu Kreativní vouchery.
Celý článekSpuštěn příjem žádostí do programu TWIST
Podniky mohou nově žádat o dotace na projekty výzkumu a vývoje, zaměřené na rozvoj a využití AI.
Celý článek