BIC Plzeň

BIC Reference

ILLUM s.r.o.

Uživatelsky přívětivější prostředí pro správu veřejného osvětlení

Plzeňská společnost ILLUM s.r.o. vyrábí veřejné osvětlení a smart prvky veřejného osvětlení. Poskytuje kompletní a funkční řešení pro chytrá města – svítidla, senzory či například řešení pro ovládání ostatních zařízení nebo monitorování jejich stavu.

www.illum.cz 

Jak firma využila služby BIC Plzeň?

Jednoduchou, uživatelsky přívětivou správu veřejného osvětlení firma plánuje realizovat pomocí modulu BLE2Dali, který umožňuje bezdrátové řízení a nastavování svítidel bez nutnosti speciálního zařízení, či odborných znalostí. Tento produkt se společnost rozhodla inovovat ve spolupráci s výzkumnou organizací – odborným pracovištěm Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.

Pro nás to byla první dotace, o kterou jsme kdy požádali. Byli jsme mile překvapeni, jak je to jednoduché.

„Potřebovali jsme vyvinout firmware modulu BLE2DALI, který umožní uživatelské nastavování a ad hoc řízení svítidel s možností vyčítání jejich stavu v rozsahu omezené specifikace DALI2 pomocí zabezpečené komunikace,“ vysvětluje jednatelka společnosti ILLUM s.r.o., Zuzana Pechmanová. „Velký důraz jsme kladli i na snižování emisní zátěže a potažmo snižování nákladů na elektrickou energii, čehož lze pomocí aplikace dosáhnout,“ dodává.

Petr Kašpar z katedry materiálů a technologií Fakulty elektrotechnické při ZČU v Plzni upřesňuje: „Naším úkolem bylo vyvinout software pro platformu Android, která bude komunikovat se svítidlem veřejného osvětlení. Výsledkem je produkt, který umožňuje inovativní přístup k jednotlivým komponentům řízení. Uživatelé s patřičným oprávněním, jako jsou správci a majitelé sítě, v ní mají možnost vizualizovat stavy a provádět nastavení intuitivně. To vše bez nutnosti instalace nadřazených systémů.“

Realizaci projektu finančně podpořilo město Plzeň v rámci programu podpory spolupráce podniků a výzkumných organizací, Plzeňské podnikatelské vouchery. „Pro nás to byla první dotace, o kterou jsme kdy požádali. Byli jsme mile překvapeni, jak je to jednoduché. Program nám doporučili konzultanti BIC Plzeň a připravit žádost o žádosti zabralo opravdu jen chvilku. Administrativa při realizaci projektu nás nezatěžovala, zvládli jsme ji sami. Účast v programu hodnotíme pozitivně, pomohla k rozšíření služby zákazníkům a tím i ke zkvalitnění našich služeb,“ říká Zuzana Pechmanová a oceňuje i spolupráci s výzkumnou organizací. „Spolupráce s odborným pracovištěm probíhala výborně. Velké přínosy vidíme v získání nových zkušeností. Jsme rádi, že je od letoška možné v rámci programu spolupracovat i s výzkumnými organizacemi mimo Plzeňskou aglomeraci. Nám osobně to otevírá možnosti pro další spolupráci,“ uzavírá Zuzana Pechmanová.

Publikováno: 11/2021

Magna Cartech spol. s r.o.

Poradenství mezinárodní sítě Enterprise Europe Network (EEN) z oblasti vysílání pracovníků využila jihočeská výrobní firma, která patří mezi nejrychleji se rozrůstající firmy v jižních Čechách a je součástí jednoho z největších světových dodavatelů dílů pro automobilový průmysl. Výrobním programem je lisování a sváření plechových dílů karoserií.

Celý článek

LETEL elektronik s.r.o.

K zakázkovému osazování plošných spojů přidá firma LETEL elektronik i výrobu vlastního finálního produktu: senzoru pro monitoring citlivých předmětů pomocí internetu věci. Použít se dá například k průběžnému sledování stavu kostelních varhan. Firmě jsme pomohli s dotací na potřebné investice. www.letelelektronik.cz

Celý článek