BIC News
Plzeňské podnikatelské vouchery 2024 trhaly rekordy

I v roce 2024 jsme podpořili vznik a rozvoj spolupráce podniků s výzkumnými organizacemi prostřednictvím programu Plzeňské podnikatelské vouchery. Rok 2024 byl pro program rekordní.
Město Plzeň program úspěšně vyhlašuje od roku 2013. V rámci programu mohou podniky z Plzeňské aglomerace získat voucher v podobě jednorázové dotace na nákup služeb od výzkumných organizací. Využívají tak kapacit, kterými samy nedisponují, k zahájení nebo zintenzívnění svých inovačních aktivit. Tím přispívají ke zvýšení své konkurenceschopnosti a rozvoji podnikatelského prostředí v Plzni a blízkém okolí.
Program se tradičně těší velké oblibě, rok 2024 byl však v mnoha ohledech rekordní.
O 7 více podaných žádostí oproti roku 2023
V období od 2. září do 2. října podalo žádost celkem 24 malých a středních podniků, to je o 7 více než v roce 2023. Poslední žádost do systému dorazila 2. října v 11:53. V pravé poledne byl příjem žádostí uzavřen.
Služby za téměř 9,5 mil. Kč
S nárůstem počtu podaných žádostí vzrostl také objem služeb, které žadatelé zamýšlely od výzkumných organizací nakoupit. Tato suma v roce 2024 činila bezmála 9,5 mil. Kč. Oproti roku 2023 tak došlo k 50% navýšení souhrnné ceny nakupovaných služeb. Pro zajímavost, cena nejmenšího projektu byla 151 250 Kč, největšího pak 605 000 Kč.
Výše dotace pro malé a střední podniky je programem omezena na maximálně 75 % způsobilých výdajů. Ve výzvě č. 2024 firmy žádaly o celkem 5 726 tis. Kč. Oproti loňsku tak došlo k 47% nárůstu. Nejmenší požadovaná částka dotace byla 90 000 Kč, 6 žadatelů cílilo na maximální možnou částku dotace, tj. 300 000 Kč.
Protože město Plzeň ze svého rozpočtu pro Plzeňské podnikatelské vouchery alokuje 4 mil. Kč, o podpořených projektech bylo rozhodnuto na základě bodového hodnocení jednotlivých žádostí. Schváleno k podpoře bylo Zastupitelstvem města Plzně 17 žádostí.
Projekty se pohybují napříč mnoha obory
Projekty se pohybují např. v oblasti vývoje inovativních potravinových doplňků, automatizace vytěžování technických výkresů, inovace modřínového šindele a jeho výrobního procesu, inovace prefabrikovaných koupelnových jednotek, vývoj „chytrých“ kuželů pro měření sportovních dovedností, inovace systému pro detekci stresových reakcí z hlasu nebo materiálové analýzy svarových spojů konstrukčních celků bočnic tramvají.
Nejvíce projektů bylo podáno ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni, velká část podaných žádostí bude realizována se společností COMTES FHT a.s. a dále s Výzkumným a zkušebním ústavem Plzeň. Nově máme jako spolupracující výzkumnou organizaci Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze.
Vše výše uvedené přehledně zobrazují následující infografiky.
Děkujeme všem žadatelům za spolupráci a těšíme se na realizaci podpořených služeb.
Kontaktní osoba
Kdo jsou účastníci jarního kola inkubace 2025?
Začátkem února odstartoval již sedmý ročník našeho inkubačního programu, který přilákal rekordních patnáct inovativních firem z Plzeňského kraje.
Celý článekJarní kolo Inkubace 2024: Co firmám přineslo a proč to má smysl
Jarní kolo Inkubačního programu BIC Plzeň v roce 2024 pomohlo šesti začínajícím firmám udělat pořádný krok vpřed. Díky finanční podpoře a individuálním konzultacím s experty se mohly soustředit na to, co je opravdu důležité – rozvoj svých projektů a posun k reálnému podnikání, pokud byly na úplném začátku.
Celý článek