BIC News
Granty na ochranu duševního vlastnictví malých a středních firem – SME Fund 2024
I v roce 2024 mohou malé a střední podniky získat finanční podporu na náklady související s duševním vlastnictvím. Program nově pokrývá i další související náklady spojené s formální registrací duševního vlastnictví i s přípravou některých typů registračních přihlášek.
Typy poukazů
V závislosti na prováděné činnosti vydává kompenzační program SME Fund následující typy poukazů:
Ochranné známky a průmyslové vzory
Až 1000 EUR na proplacení 75 % nákladů spojených s registrací ochranné známky nebo průmyslového vzoru na vnitrostátní, regionální i EU úrovni.
Proplácí se poplatky za přihlášku, příplatky za třídu, průzkum, zápis, zveřejnění a odklad zveřejnění. Nově lze žádat o proplacení 50 % nákladů na poplatky za přihlášku na mezinárodní úrovni.
Patenty
Na poplatky za získání patentu v členském státě EU, poplatky za evropské patentové přihlášky či rešerše o stavu techniky před podáním patentové přihlášky můžete žádat o 75% podporu do maximální výše 1 500 EUR. Dalších 2 000 EUR lze získat na proplacení 50 % nákladů na právní služby související s vypracováním a podáním nové evropské patentové přihlášky. Celkem tedy můžete získat podporu do výše 3 500 EUR.
IP Scan / IP Scan Enforcement– audit duševního vlastnictví
Proplacení 90 % nákladů z ceny služby, která je 900 EUR. Zaplatíte tedy 90 EUR.
V rámci služby IP Scan s Vámi odborník na duševní vlastnictví probere Váš obchodní model, produkty nebo služby a plány růstu. Pomůže Vám určit nejvhodnější strategii v oblasti duševního vlastnictví a navrhne soubor osvědčených postupů a doporučení, jak v budoucnu spravovat, chránit a rozvíjet Vaše práva k duševnímu vlastnictví.
Služba IP Scan Enforcement je užitečná v případě, kdy se dozvíte, že někdo porušuje Vaše duševní vlastnictví nebo v situaci, kdy čelíte obvinění z porušení cizích práv nebo je riziko takového porušení vysoké.
Upozornění
Poukazy nelze používat na zpětné proplácení služeb. Je tedy nutné nejprve vyčkat na rozhodnutí o udělení grantu a až poté požádat o služby IP Scan/ Enforcement či přistoupit k registraci ochranné známky nebo patentu. Po zaplacení služeb můžete zpětně zažádat o proplacení nákladů.
Kontakt pro více informací
Bližší informace Vám v rámci služeb sítě Enterprise Europe Network poskytne Jana Jeřábková.
Festival Dny AI se vrací do Plzně. Nabídne více než desítku akcí
Největší český festival umělé inteligence Dny AI 2025 míří i letos do Plzně. Od 3. do 16. listopadu se Plzeň promění v centrum inovací, kde si své najdou firmy, studenti, učitelé i veřejnost.
Celý článekOpen Innovation: Konkrétní příklady propojení startupů a korporací v praxi
Zatímco v Plzeňském kraji firmy s konceptem otevřených inovací teprve začínají, v okolních zemích už tento přístup běžně spojuje zavedené podniky se startupovými týmy. Open Innovation staví na myšlence, že inovace vznikají ve spolupráci s hráči mimo firmu – zákazníky, dodavateli či univerzitami. Cílem proto je využít nápady z vnějšku, tedy z akademické sféry nebo od mladých technologických firem a společně zrychlit vývoj nových řešení.
Celý článek