BIC News
Spuštěn příjem žádostí do programu TWIST
Podniky mohou nově žádat o dotace na projekty výzkumu a vývoje, zaměřené na rozvoj a využití AI.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo 3. prosince 2024 první veřejnou soutěž v programu TWIST (Transfer znalostí, Výzkum, Vývoj a Inovace ve Strategických Technologiích), podprogramu 1 „Aplikovaný výzkum ve strategických oblastech“.
Podporovány jsou jak projekty, jejichž výsledkem mají být přímo nové softwarové nástroje či metody umělé inteligence, tak projekty vývoje strojů, procesů, zařízení apod., v nichž bude AI nějakým způsobem zabudovaná, například vývoj autonomních dopravních prostředků, inteligentních robotů či výrobních technologií schopných samostatně řešit problémy, rozhodovat se a plánovat na základě analýzy velkých dat.
Způsobilé k dotaci přitom budou tyto náklady na realizaci projektu:
- osobní náklady vlastních výzkumně-vývojových pracovníků,
- náklady na nákup služeb, např. smluvního výzkumu, dat pro trénování systémů AI, externí výpočetní kapacity (až do 50 % z celkových uznaných nákladů),
- ostatní přímé náklady, např. materiál, odpisy dlouhodobého majetku, cestovní náklady,
- režijní náklady ve výši až 20 % ze součtu osobních a ostatních přímých nákladů.
Limity finanční podpory jsou stanoveny v souladu s Rámcem pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací takto:
Maximální výše dotace: 30 mil. Kč
Maximální míra podpory:
- za celý projekt: 70 % uznaných nákladů
- za výzkumnou organizaci: 90 % uznaných nákladů
- za podnik: 35–70 % uznaných nákladů (podle velkosti podniku, podle podílu výzkumu a vývoje, podle toho, zda jsou splněny podmínky účinné spolupráce s malými a středními podniky či s výzkumnou organizací)
Pro rok 2025 je přitom na podporu vybraných projektů alokováno cca 200 mil. Kč, pro celou dobu řešení projektů pak 700 mil. Kč.
Žadatelem o dotaci (hlavním uchazečem) mohou být pouze podniky (právnické osoby), do realizace projektu se však mohou zapojit až 3 další účastníci, mezi nimiž mohou být i výzkumné organizace. (Uchazečem i dalším účastníkem projektu mohou být také velké podniky, ale pouze při splnění podmínek účinné spolupráce s malými a středními podniky či s výzkumnou organizací).
Projekty, jejichž realizace může trvat až 2 roky, musí vést k některému z následujících závazných výsledků:
- G – prototyp či funkční vzorek
- Z – poloprovoz či ověřená technologie
- R – software
- F – užitný vzor, průmyslový vzor
- O – digitální řešení
Výsledek digitální řešení byl přitom definován právě pro tuto veřejnou soutěž jako softwarový nebo technologický produkt, který zahrnuje nejen program k zajištění chodu hardwaru, ale také digitální platformy, cloudové služby, aplikované algoritmy umělé inteligence a další řešení poskytující nové či zlepšené funkce.
Návrhy projektů lze podávat do 12. února 2025 v 16:00.
BIC Plzeň se zapojí do krajského kola České AI Olympiády!
Dne 11. června 2026 proběhne v TechTower v Plzni krajské kolo České AI Olympiády pro Plzeňský kraj a my budeme u toho.
Celý článekZ osobní zkušenosti vzniká pomoc pro tisíce rodin. Startup Lumaya chce změnit přístup k dětské úzkosti.
Startup Lumaya vznikl na základě osobní zkušenosti jeho zakladatelky Lucie Fraňkové s úzkostí v rodině. Právě tato zkušenost ji přivedla k myšlence vytvořit řešení, které pomůže rodičům i dětem lépe porozumět emocím a nabídne jim praktickou podporu v náročných životních situacích. Cílem není úzkost potlačovat nebo před ní utíkat, ale naučit se s ní pracovat a postupně ji zvládat.
Celý článek