BIC Plzeň

BIC Use

Díky Plzeňským podnikatelským voucherům nebudou zubní lékaře bolet záda

Věděli jste, že vrtání zubů dává zádům pořádně zabrat? Ošetření pacienta stojí zubního lékaře hodně fyzické síly. K náročnému výkonu je přitom třeba se správně postavit, a to doslova.

Jednatelka společnosti DENTA-Centrum zubní péče s.r.o., MUDr. Eva Tuzarová, pracuje jako zubní lékařka více než 25 let. Její tým využívá nejnovější medicínské poznatky, nové přístroje a materiály. „Zajímalo nás, jak poskytnout tu nejlepší péči pacientovi při co nejmenším zatížení našeho pohybového aparátu,“ říká MUDr. Eva Tuzarová.

Z tohoto důvodu se obrátila na pracovníky laboratoře technologického plánování výroby Regionálního technologického institutu při Západočeské univerzitě v Plzni. V rámci projektu podpořeného z programu Plzeňské podnikatelské vouchery bylo provedeno hodnocení fyzické náročnosti provádění různých zákroků.

Věříme, že naše praxe a postupy budou příkladem i pro další zubní ordinace

„Zaměřili jsme se na to, jaké pracovní polohy zubař zaujímá během ošetření zubních kanálků, primárních kazů anebo při výměně nevyhovujících výplní. Z výsledků měření vyplynulo, že při řadě výkonů má lékař nevhodně postavená ramena či lokty. Proto jsme navrhli, jak tyto polohy kompenzovat volbou vhodné polohy sedu,“ říká Ing. Marek Bureš, Ph.D., vedoucí laboratoře technologického plánování výroby. „Z analýz také vyplynulo, že by se zubní lékaři měli v maximální možné míře orientovat na využívání dentálního mikroskopu. Během práce s ním došlo k prokazatelnému zlepšení úhlů v oblasti bederní páteře, ramen a loktů,“ dodává Marek Bureš.

Výsledky spolupráce s laboratoří technologického plánování lékaři ihned přenesli do způsobu ošetřování pacienta. „Zjistili jsme, které momenty jsou pro nás rizikové, jaké pozice jsou nevhodné a způsobují přílišnou zátěž organismu. To nám pomůže se těmto situacím vyvarovat, zvýšit efektivitu naší práce a v dlouhodobém měřítku snad i pozitivně ovlivnit náš pohybový aparát. Nyní se snažíme si zjištěná doporučení správně zažít. Věříme, že naše praxe a postupy budou příkladem i pro další zubní ordinace v České republice,“ doplňuje MUDr. Eva Tuzarová.

A jak společnost vnímá dotační podporu města Plzně? „Plzeňské vouchery se nám velmi osvědčily. Pro nás to byla první zkušenost s čerpáním finanční podpory, a proto oceňujeme relativně nízkou míru administrativy. Realizace projektu nám pomohla nejen v získání informací a výstupů, ale i v ověření, zda jsou pro naši společnost obdobné programy podpory relevantní a zda tedy můžeme uvažovat i o dalších programech,“ uzavírá MUDr. Eva Tuzarová.

Plzeňské podnikatelské vouchery jsou program, kterým město Plzeň podporuje spolupráci mezi podniky a výzkumnými organizacemi v Plzni a blízkém okolí.

Poblíž Plzně vzniknou unikátní testovací kapacity v ČR

V Příšově u Třemošné vznikne rozšířením stávajícího podnikového centra průmyslového výzkumu v Čechách jedinečná zkušebna.

Celý článek

Od pamlskových hlavolamů pro psy po sofistikovanou výrobu nábytku

Snížení prostojů, chybovosti a flexibilnější zpracování zakázek. Dotační podpora na digitalizaci celého výrobního procesu nábytku a interiérů na zakázku umožní firmě nejen zvýšit efektivitu a urychlit proces výroby, ale také oslovit nové odběratele.

Celý článek