BIC Plzeň

BIC News

Kdo jsou účastníci jarního kola inkubace 2025?

Začátkem února odstartoval již sedmý ročník našeho inkubačního programu, který přilákal rekordních patnáct inovativních firem z Plzeňského kraje.

Po úvodních konzultacích, které jsou v programu novinkou, předstoupil před Radu programu tucet nejperspektivnějších projektů firem. Rada na základě prezentací vybrala sedm z nich, které postoupily do další fáze programu.

Vybrané firmy budou v příštích dvou měsících procházet intenzivním mentoringem, přičemž si definují oblasti, na které se chtějí v rámci inkubace zaměřit. Na základě toho sestaví inkubační plány. Rada inkubačního programu ve druhé polovině května rozhodne, které projekty budou podpořeny finančně.


Účastníci jarní inkubace 2025

Nově inkubované firmy nabízejí řešení od logistiky přes bezpilotní přepravu nákladu až po židle nebo nosítka omezující bolest zad. Hlavními trendy jsou digitalizace, umělá inteligence a udržitelné technologie. Pojďme si je představit.


BattleLand s.r.o.

Ondra Novák a jeho firma BattleLand vyvíjí unikátní akční park, který propojuje oblíbené pohybové hry (lasergame, archery tag, water tag…) s videoherními prvky (postavy, dovednosti, úkoly, odměny, levely…) a komplexním cvičením. Cílem je vytvořit inovativní formu zábavy, která hráče nejen pobaví, ale zároveň zlepší jejich fyzickou kondici, koordinaci, stabilitu a vytrvalost. Hráči si mohou založit svůj vlastní účet a vytvořit herní postavu, která reflektuje jejich reálný progres v dovednostech a schopnostech. Díky tomu lze nastavit individuální tréninkové cíle, které se hráčům přirozeně plní prostřednictvím herního zážitku.


Modernizace logistických robotů od Vojtěcha Formánka

Firma Vojtěcha Formánka vyvíjí softwarovou platformu pro zakázkové autonomní mobilní roboty (AMR) v logistice, která umožňuje modernizaci, rozšíření funkcí a individuální přizpůsobení stávajících robotů bez nutnosti kupovat nové stroje. Díky modulárnímu řešení a podpoře AI zvyšuje flexibilitu a efektivitu automatizace ve skladech a průmyslových provozech, kde se změní podmínky provozu (např. přibyde pohyb lidí). Projekt v inkubaci získá podporu v oblasti marketingu a pomoc s obchodní strategií, navázáním partnerství s výrobními firmami a s rozvojem obchodních a projektových dovedností pro škálování a udržitelný růst.


Ergosenc s.r.o.

Ergosenc s.r.o. je společnost založená Eduardem Šusterem a Lukášem Pilcem, studenty Fakulty ekonomické Západočeské univerzity. Rozhodli se najít efektivní řešení pro bolesti zad a další zdravotní potíže spojené se sedavým zaměstnáním. Tradiční přístupy, jako jsou ergonomické židle, cvičení nebo rehabilitace, často neřeší samotnou příčinu problému, tedy nesprávné sezení. Spojili proto síly se studenty z dalších fakult a společně pracují na vývoji chytré ergonomické židle. Ta má mimo jiné upozorňovat uživatele na nevhodné držení těla a prostřednictvím mobilní aplikace radit, co zlepšit, kdy se protáhnout nebo kdy upravit výšku polohovatelného stolu.


FlightTechFC s.r.o.

Ing. Jan Žalud vyvíjí dron pro vojenskou a civilní logistiku využívající inovativní konstrukční řešení, které je jednoduché, levné a zároveň robustní. Umožní tak armádám převážet až 25 kg náklad bez rizika velkých finančních ztrát při nízké návratovosti dronů. Své aktivity propojuje se zkušenostmi plzeňských Drony SIT. V rámci inkubace chce dotáhnout vývoj demonstrátoru, sestavit byznys plán firmy, dokončit průzkum trhu, získat znalosti o vedení a obchodním fungování firmy a pokračovat v kontaktování zákazníků.


Limany s.r.o.

Firma Limany funguje již téměř 25 let. Její zakladatel Petr Vach se vždy věnoval práci se dřevem. Objevil ale Resystu – německý výrobek z lisovaných rýžových slupek, který je bezúdržbový a s životností až 80 let. Jeho zpracování však není jednoduché. Spojil se proto s designcentrem Rešl Kamas a začal ověřovat způsoby zpracování, které odolají rozpínání na slunci. Jeho cílem je ověřit nové způsoby kotvení, ohýbání a zpracování na prvních prototypech v nejrůznějších podmínkách a uvést produkty z Resysty na trh.


LV Grid Company s.r.o.

LV Grid je firma, jejímž cílem je přinést maximální ekonomickou hodnotu výrobcům a spotřebitelům elektrické energie z obnovitelných zdrojů (např. výrobním firmám s vlastní FVE). Vytváří systém, který je kombinací HW a SW a který optimalizuje nakládání s dostupnou energií. Automaticky tak volí mezi vlastní spotřebou nebo prodejem na komoditním trhu, zabraňuje penalizacím a firemním blackoutům či kolísání napětí v síti.


RYGTILRYG s.r.o.

Firmu založili dva kamarádi, co mají rádi turistiku, Vladimír Pálek a Radomír Staněk. Vyvíjí nouzové nosítko na děti předškolního věku. Nosítko ocení rodiče, jejichž potomci nezvládají absolvovat delší výlety. Při vycházkách se často zastavují a donést je zpět k autu nebo domovu není jednoduchá úloha. Na vývoji produktu spolupracují např. s Fakultou strojní ZČU. Výrobu produktu chtějí spustit ve druhé polovině roku 2025.

Proč je inkubace klíčová

Inkubace je program cílené podpory pro začínající a rychle rostoucí firmy, který jim pomáhá překonat hlavní bariéry, jako je nedostatek financí, omezené zkušenosti s obchodní strategií nebo slabší kontakty na partnery a investory.

Rostoucí zájem o inkubační program odráží rostoucí inovační potenciál Plzeňského kraje. Letos byla nově zavedena povinná konzultace před podáním žádosti, která pomohla firmám vymezit se vůči konkurenci, realisticky zhodnotit jejich silné stránky a lépe definovat potřeby, jež jim inkubace může pokrýt.

Jak program pomáhá firmám růst

Inkubované firmy díky programu získávají:

  • Přístup k podnikatelské komunitě: Důležitá výměna zkušeností mezi startupy i zkušenějšími firmami
  • Finanční podporu na expertní služby: Například právní poradenství, marketing, technologický vývoj
  • Odborné vedení: Mentoring a koučink, které pomáhají urychlit růst a vyhnout se kritickým chybám

Silní mentoři a nová inkubační rada

Inkubovaný projekt má k dispozici šestičlenný tým odborníků, kteří pomáhají s klíčovými oblastmi podnikání. Tento přístup urychluje růst a zvyšuje šance na úspěch při uvedení produktů na trh. Zásadní novinkou je rozšíření Rady inkubačního programu, která hodnotí jednotlivé projekty. Letos je z poloviny tvořena novými členy z různých oblastí podnikání, akademického sektoru i veřejné správy – a poprvé v ní byly zastoupeny i ženy. Rozmanitější pohled a širší spektrum zkušeností jsou pro inkubované startupy zásadní.

Rada inkubačního programu pro jarní kolo 2025:

  • Klára Kocarová, partner fondu N1 Ventures
  • Šárka Houdková, vědecká ředitelka, VZÚ Plzeň, s.r.o.
  • Martin Rybár, náměstek hejtmana pro oblast IT a evropských záležitostí
  • Daniel Kůs, radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání
  • Libor Kraus, předseda představenstva COMTES FHT, a.s.

Jarní kolo inkubačního programu probíhá za finanční podpory Plzeňského kraje.

Další příjem přihlášek proběhne v létě 2025. Pokud máte i vy inovativní nápad, ozvěte se nám na inkubace@bic.cz.

Ing. Lenka Palánová

Ing. Lenka Palánová

Inkubační program
palanova@bic.cz
735 172 870

Jarní kolo Inkubace 2024: Co firmám přineslo a proč to má smysl

Jarní kolo Inkubačního programu BIC Plzeň v roce 2024 pomohlo šesti začínajícím firmám udělat pořádný krok vpřed. Díky finanční podpoře a individuálním konzultacím s experty se mohly soustředit na to, co je opravdu důležité – rozvoj svých projektů a posun k reálnému podnikání, pokud byly na úplném začátku.

Celý článek

Evropské výzvy, akcelerátory a příležitosti

Připravili jsme pro vás aktuální výběr evropských výzev, akcelerátorů a příležitostí.

Celý článek