BIC Plzeň

BIC Use

Pomocí Plzeňských podnikatelských voucherů jsme rozšířili výrobní portfolio a získali nové zákazníky, říká ředitel Slévárny Hájek

Provozovna společnosti První plzeňská galvanovna s.r.o. se zaměřuje na výrobu odlitků z litiny technologií lití do pískových forem. Své procesy inovuje ve spolupráci s výzkumnou organizací COMTES FHT.

Tradice Slévárny Hájek sahá do první republiky. V roce 1928 byla zahájena výroba a první odlitky ze šedé litiny byly převážně armatury, kanalizační a kamnová litina.

„Setkávali jsme se se zvýšenou poptávkou po odlitcích ze speciálních litin, kterou jsme z technologických důvodů nebyli schopni realizovat. Pro zavedení nových materiálů je třeba provést mnoho zkoušek, abychom si byli jistí kvalitou. Na takové zkoušky u nás nemáme vybavení a ani personální kapacity. Obrátili jsme se proto na dobřanskou výzkumnou společnost COMTES FHT a.s., která má k dispozici špičkové vybavení a dlouhodobé zkušenosti v oblasti metalurgie,“ říká Ing. Pavel Rous, ředitel Slévárny Hájek. „Cílem naší spolupráce bylo optimalizovat proces výroby tvárné a žáruvzdorné litiny, čímž zároveň dojde k rozšíření portfolia nabízených druhů litin,“ dále upřesňuje.

Ve spolupráci s COMTES FHT se podařilo  ověřit kvalitativní požadavky na legovanou žáruodolnou litinu a legované litiny s vysokým obsahem chromu, navrhnout technologické  změny a úpravy na konkrétních odlitcích a zároveň je podrobit potřebným zkouškám a rozborům.

Výstupy projektu se již povedlo uplatnit ve výrobním procesu pro konkrétní zakázky. „Díky novému materiálu jsme se nyní dohodli na dlouhodobé spolupráci s významným českým výrobcem kotlů na tuhá paliva a biomasu,“ doplňuje Pavel Rous.

Pavel Rous také zmiňuje přínosy projektu pro region. „Dříve někteří naši zákazníci museli tvárnou litinu objednávat ve slévárnách především na Moravě. Tím, že jsme nyní schopni nabídnout šedou i tvárnou litinu zároveň, stáváme se pro ně jednoznačně zajímavějšími, neboť mohou nakupovat z jednoho místa. A to je vzhledem k nákladům na dopravu obrovská výhoda. Což pomáhá regionu – tím, že se odlitky vyrábí přímo u nás, zůstávají zde i další návazné činnosti, jako např. obrábění a povrchová úprava,“ doplňuje informace.

Spolupráce s výzkumnou organizací přinesla společnosti také nápady na další inovace. „Rádi bychom pokračovali v řešení tvárné litiny do nízkých teplot, nebo na řešení otěruodolné litiny. Oceňujeme, že jsme s pomocí programu Plzeňské podnikatelské vouchery mohli navázat spolupráci s výzkumnou organizací. Pozitivně hodnotíme snadnou dostupnost podpory a poměrně nízkou administrativní náročnost oproti jiným dotačním programům, které známe,“ uzavírá Pavel Rous.

Zvažujete spolupráci s výzkumnou organizací? Zeptejte se nás - víme, jak financovat nákup jejich služeb.

Mgr. et Mgr. Martina Surynková

Mgr. et Mgr. Martina Surynková

surynkova@bic.cz
734 801 209
377 205 211

Poradenství pomohlo plzeňské firmě získat financování na vývoj produktů

Plzeňská firma Amitia s.r.o.  je inovativní společnost, která se specializuje na řešení založená na umělé inteligenci pro různé oblasti od průmyslové výroby po zdravotnictví a vzdělávání. Firma v loňském roce hledala možnosti, jak financovat své aktivity a obrátila se na nás jako regionální pracoviště sítě Enterprise Europe Network (EEN) na základě předchozí spolupráce.

Celý článek

Poradenství z oblasti vysílání pracovníků pomohlo jihočeské výrobní firmě

Mezinárodní síť na podporu podnikání Enterprise Europe Network (EEN) pomáhá firmám v různých oblastech podnikání. Někteří experti v síti se věnují problematice přeshraničního poskytování služeb a vysílání pracovníků. Poradenství je komplexní a vždy vychází z požadavků klienta.

Celý článek