BIC Plzeň

BIC Use

Uživatelsky přívětivější prostředí pro správu veřejného osvětlení

Od pochodní přes obloukovou lampu po pokročilé sofistikované systémy. Pouliční osvětlení dnes bereme jako samozřejmost. Jeho ovládání je nyní pro uživatele jednodušší díky podnikatelskému voucheru.

Velký důraz jsme kladli i na snižování emisní zátěže a potažmo snižování nákladů na elektrickou energii, čehož lze pomocí aplikace dosáhnout

Plzeňská společnost ILLUM s.r.o. vyrábí veřejné osvětlení a smart prvky veřejného osvětlení. Poskytuje kompletní a funkční řešení pro chytrá města – svítidla, senzory či například řešení pro ovládání ostatních zařízení nebo monitorování jejich stavu.  Jednoduchou, uživatelsky přívětivou správu veřejného osvětlení pak plánuje realizovat pomocí modulu BLE2Dali, který umožňuje bezdrátové řízení a nastavování svítidel bez nutnosti speciálního zařízení, či odborných znalostí. Tento produkt se společnost rozhodla inovovat ve spolupráci s výzkumnou organizací – odborným pracovištěm Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.

„Potřebovali jsme vyvinout firmware modulu BLE2DALI, který umožní uživatelské nastavování a ad hoc řízení svítidel s možností vyčítání jejich stavu v rozsahu omezené specifikace DALI2 pomocí zabezpečené komunikace,“ vysvětluje jednatelka společnosti ILLUM s.r.o., Zuzana Pechmanová. „Velký důraz jsme kladli i na snižování emisní zátěže a potažmo snižování nákladů na elektrickou energii, čehož lze pomocí aplikace dosáhnout,“ dodává.

Petr Kašpar z katedry materiálů a technologií Fakulty elektrotechnické při ZČU v Plzni upřesňuje: „Naším úkolem bylo vyvinout software pro platformu Android, která bude komunikovat se svítidlem veřejného osvětlení. Výsledkem je produkt, který umožňuje inovativní přístup k jednotlivým komponentům řízení. Uživatelé s patřičným oprávněním, jako jsou správci a majitelé sítě, v ní mají možnost vizualizovat stavy a provádět nastavení intuitivně. To vše bez nutnosti instalace nadřazených systémů.“

Realizaci projektu finančně podpořilo město Plzeň v rámci programu podpory spolupráce podniků a výzkumných organizací, Plzeňské podnikatelské vouchery. „Pro nás to byla první dotace, o kterou jsme kdy požádali. Byli jsme mile překvapeni, jak je to jednoduché. Program nám doporučili konzultanti BIC Plzeň a připravit žádost o žádosti zabralo opravdu jen chvilku. Administrativa při realizaci projektu nás nezatěžovala, zvládli jsme ji sami. Účast v programu hodnotíme pozitivně, pomohla k rozšíření služby zákazníkům a tím i ke zkvalitnění našich služeb,“ říká Zuzana Pechmanová a oceňuje i spolupráci s výzkumnou organizací. „Spolupráce s odborným pracovištěm probíhala výborně. Velké přínosy vidíme v získání nových zkušeností. Jsme rádi, že je od letoška možné v rámci programu spolupracovat i s výzkumnými organizacemi mimo Plzeňskou aglomeraci. Nám osobně to otevírá možnosti pro další spolupráci,“ uzavírá Zuzana Pechmanová.

Poradenství pomohlo plzeňské firmě získat financování na vývoj produktů

Plzeňská firma Amitia s.r.o.  je inovativní společnost, která se specializuje na řešení založená na umělé inteligenci pro různé oblasti od průmyslové výroby po zdravotnictví a vzdělávání. Firma v loňském roce hledala možnosti, jak financovat své aktivity a obrátila se na nás jako regionální pracoviště sítě Enterprise Europe Network (EEN) na základě předchozí spolupráce.

Celý článek

Poradenství z oblasti vysílání pracovníků pomohlo jihočeské výrobní firmě

Mezinárodní síť na podporu podnikání Enterprise Europe Network (EEN) pomáhá firmám v různých oblastech podnikání. Někteří experti v síti se věnují problematice přeshraničního poskytování služeb a vysílání pracovníků. Poradenství je komplexní a vždy vychází z požadavků klienta.

Celý článek